Žádný vaše reklamy a pozvání na blog mě nezajímaj, tak s nima táhněte do háje. Thnx

Úvaha o štěstí nešťastného člověka

7. dubna 2011 v 23:10 | Barů Máčo |  Článek o
Je to školní práce, vůbec se mi to nelíbí, učitelka je z toho nadšená, ale to by bylo asi tak všechno. Nechápu, jak někdo, kdo se cítí hrozně může psát o štěstí. Docela ironie! Kdybych se jí měla rozepsat o svých "šťastných" problémech a tak, asi by se hodně divila. Proto jsem se na to zkusila podívat z pohledu nějaké nutrální osoby, abych napsala aspoň něco. Výsledek? Můžete číst, jestli máte chuť. Stejně to nikdo moc lidí číst nebude, tak co.

Štěstí. Docela relativní pojem, nemyslíte? Co si vlastně pod tímto pojmem představujeme? Pro každého z nás má štěstí zcela jinou hodnotu a význam, ale myslí, že můžu s klidným svědomím říci, že alespoň malý úsměv vykouzlí na tváři každého z nás.


Copak je možné srovnávat štěstí malého dítěte, které o světě a o nějakých problémech neví vůbec nic, a dospělého člověka, který se den co den se všemožnými životními útrapami? Ano, určitě to možné je! Nevidím žádný rozdíl v tom, jestli dítě dostane novou vysněnou, tolika sliby vyprošenou hračku, nebo když dospělý člověk vyhraje auto. V závěru musí být radost na obou stranách stejná bez ohledu na to, jakou má to "věcné" štěstí hodnotu. Jak každý moc dobře ví, štěstí jde ruku v ruce se smůlou. Jako příklad si můžeme dát právě toho člověka, který vyhrál automobil. Naplněn štěstí vyjede do ulic, aby se pochlubil se svou pohádkovou výhrou. Vtom mu do cesty vjede nějaký šílenec a nehoda je na světě. S tímto problémem přichází také otázka: dá se štěstí nějak ovlivnit? Dost možná ano, vlastně určitě ano. Například ve škole. Budu-li se učit, tak budu dostávat dobré známky (to vážně není můj případ). Z toho plyne, že i doma bude více pohody. Sečteno podtrženo, štěstí si každý nějakým způsobem ovlivnit může.

S některým druhem štěstí se narodila většina z náš. Milující rodina, střecha nad hlavou, možnost vzdělávat se, být zdravý a mnohé další věci, kterých si mnozí vůbec neváží a berou je automaticky. Přitom by se vůbec neměly brát na lehkou váhu. Stačí se podívat směr Afrika, tam lidé za skutečné štěstí považují, když mají alespoň něco málo k jídlu. Modlí se za každý nový den. Někteří už jsou v tak hrozné situaci, že by pro ně pravým štěstím byla smrt.

Zamyslete se nad tím, kolik jste v životě měli šťastných a kolik nešťastných okamžiků. Bohužel převládají ty horší. Proto bychom si těch lepších a mnohem cennějších měli více vážit a prožívat je na plno. To si ale většina lidí uvědomí až v tu chvíli, kdy na ně zpětně vzpomínají. Co je teda pravým štěstím? Vždyť už i Honore de Balzac řekl, že: "Největším štěstím člověka je, když může žít pro to, zač je ochoten zemřít."
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Boom noah a martinko harich ♥ lovam Boom noah a martinko harich ♥ lovam | Web | 8. dubna 2011 v 16:56 | Reagovat

hezu blog

2 MiChElAnGeLkA MiChElAnGeLkA | Web | 8. dubna 2011 v 21:55 | Reagovat

úžasný

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama


DUHAMEL
Raději živé chyby než mrtvou dokonalost.
WILLIAM SHAKESPEARE
V knize osudu jsme všichni zapsáni v jednom verši.